Naše aktivity

Rehabilitačné pobyty

Cena: 800 – 4400€ (pre obe deti na 2 týždne, iba cvičenie)

Ideálne je absolvovať intenzívny rehabilitačný pobyt každý mesiac. 3 – 4 x do roka chodievame do Piešťan, kde chlapcov nevidia tak často ako v Košiciach a vedia nám tak dať dlhodobejšiu spätnú väzbu.

Rehabilitačné pobyty sú 2 alebo 3 týždňové intenzívne rehabilitácie, ktoré pozostávajú z cvičenia, masáže a doplnkových terapií.

Cvičenia vychádzajú z rôznych metód pomenovaných po ľuďoch, ktorí ich vynašli. Všetky však majú spoločný cieľ a to navodiť pohyb, ktorý je prirodzený pre dieťa v danom veku u detí, ktoré majú motorický problém. Postupným opakovaním a trénovaním dieťa posilní alebo uvoľní svalstvo, ktoré je k danému pohybu potrebné a po čase je schopné tento pohyb urobiť samo.

DMI cvik
DMI cvik na stabilitu chôdze

Laseroterapia: Laser je jednou z procedúr zo skupiny svetloliečby, pričom laseroterapia využíva biostimulačný efekt lúča pôsobiaceho ako spúšťací mechanizmus na urýchlenie regenerácie tkanív a aktiváciu činnosti buniek.

Magnetoterapia: Magnetická stimulácia je zameraná na liečbu a posilnenie organizmu pomocou pulzujúceho nízkofrekvenčného magnetického poľa. Pulzujúce magnetické pole pôsobí na rozhraní buniek v tkanivách a jeho účinok je založený na zmene elektrického potenciálu na povrchu buniek. Vplýva na zmiernenie bolesti (analgetický účinok), regeneráciu  hlbokých tkanív, podporu metabolických procesov, zrýchlenie regenerácie buniek a liečebných procesov, spomalenie zápalových procesov, odstránenie svalového napätia a opuchov, harmonizáciu autonómnej nervovej sústavy, posilnenie a stabilizáciu kostného tkaniva a zmiernenie bolesti kĺbov a svalov.

Oxygenoterapia: Oxygenoterapia je liečebná a regeneračná metóda založená na inhalovaní zvýšenej koncentrácie kyslíka. Zvyšuje sa prietok krvi kapilárnym riečiskom, čo zlepšuje dodávku kyslíka a dôležitých živín do celého organizmu.

Domáce cvičenia

Chlapci už sú väčší a domáce cvičenie už nie je rovnaké ako pred rokom. Všetka rehabilitácia prebieha v špecializovaných zariadeniach, kde chlapci cvičia radi a nevymýšľajú ako doma. Doma momentálne trénujeme to, čo sa pravidelne učia v Liberte alebo v Axise a navyše trávia čas v špeciálnych zdravotníckych pomôckach, ktorých cieľom je väčšinou správne postavenie končatín, ich posilnenie a strečing.

Medzie tieto pomôcky patrí vertikalizátor, v ktorom sú chlapci 2x denne 30 minút ak v danom týždni nerehabilitujú a ak rehabilitujú je to len 1x poobede 30 minút. Ďalej sedadlo na správny vzpriamený sed s nohami obrkočmo, kde zvykneme trénovať jemnú motoriku pomocou rôznych montessori hračiek.

Hugo aktuálne pracuje na chôdzi do boku, vpred s chodítkom a vpred samostatne, postavenie sa na nohy cez správny nákrok. Samozrejme stále posilňuje a uvoľnuje svaly, ktoré to potrebujú cez rôzne iné cvičenia.

Arturko trénuje predovšetkým svoje ruky. Oporu o ruky v sede, v stoji, striedavý pohyb rúk pri preliezaní cez valec, pri plazení. Polohu na 4, polohy v šikmom a vzpriamenom sede s oporou o ruky, stoj s oporou a chôdzu v závesnom systéme spider na „bežiacom páse“.

Voda, voda a ešte raz voda

Takmer každý deň sa večer kúpeme vo vírivke. Táto procedúra pomáha našim svalom uvoľniť sa po celom dni a pre nás je to super zábava kedy môžeme špliechať, hrať sa so zvieratkami a navyše v tej vírivej vode ide všetko nejako ľahšie. V lete sa zase kúpeme v bazéne a maminka s nami cvičí cviky vo vode.

Canisterapia

Cena: 25€ (30 minút terapie pre Arturka)

Pravidelnosť terapií je základ, a preto aj túto terapiu mávame každý pondelok.

Canisterapia využíva pozitívne pôsobenie psa domáceho na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Pes sa stáva nielen priateľom, ale aj motiváciou k pohybu a rehabilitácii. Je zdrojom nových podnetov, spestrením života. Vychováva k zodpovednosti a k empatii.

Psík, ktorý chodí k nám domov sa volá Mia a venuje sa Arturkovi, ktorý sa z nej zakaždým teší viac a viac. Arturko si pri canisterapii lepšie uvedomuje svoje telo a je to opäť iný podnet ako dostáva počas cvičenia či masáže vďaka drsnému psiemu jazyku.

Canisterapia Slniečko Canis

Hipoterapia

Cena: 28€ (pre obe deti 30 minútová terapia)

Apríl – november podľa počasia absovujeme jazdu na koňoch každú nedeľu.

Jazdenie na koni má pre deti obrovské množstvo pozitívnych účinkov. Určite nebudeme menovať všetky, o tom sa viete dočítať aj na internete, ale to hlavné pre nás je: regulácia svalového napätia – rytmický pohyb koňa pôsobí na spastické svaly relaxačne a hypotonické svaly tonizuje. Regulácia svalového tonusu je základný predpoklad na zlepšenie pohybových funkcií a koordinácie. Vďaka konskému pohybu dochádza k stimulácii celého tela a úprava svalového tonusu je komplexnejšia, intenzívnejšia a s dlhodobejším efektom ako pri klasickej fyzioterapii. Okrem kroku koňa však na svalový tonus výrazne pôsobí aj jeho telesná teplota, ktorá je vyššia ako u človeka a tak zároveň spolu s krokom koňa pôsobí na svaly aj telo, ktoré podporuje ich uvoľnenie. Ďalej tréning rovnováhy, koordinácia trupu, ale aj zlepšenie reči, či dýchania.

Senzomotorická terapia

Cena: 30€ (60 minút terapie)

Túto terapiu hrou máva Arturko, keď sme doma každú stredu.

Na senzomotorickú terapiu chodievame do CHAT-u (Centrum pre kreatívnu liečbu Arteterapiou), kde s nami cvičí Linda. Arturko sa hojdá na hojdačke, sedí v ľane, hrá sa s pieskom alebo sa zabalí do záťažovej deky, niekedy pri tom počúvajú aj veľmi príjemnú hudbu. Hrajú sa na podsvietenom boxe alebo len chytajú do rúk rôzne predmety. Všetky tieto aktivity sú postavené tak, aby sa v čo najväčšej miere stimuloval Arturkov zrak a uvedomenie si svojho tela.

Arturko v CHAT

Arturkov zrak

Arturko má okrem iného aj problém so zrakom. Volá sa to CVI (cortical visual impairment ) a znamená to hlavne to, že okrem cvičenia svalov musí cvičiť aj oči. Pomáhajú mu k tomu rôzne vizuálne pomôcky, svetelné podložky a kontrastné obrázky.

Play Wisely – Múdre hranie

Cena: Lekcie sme dostali na podporu nášho rozvoja od majiteľov centra zadarmo

Múdre hranie je koncept zostavený tak, aby v čo najväčšej miere rozvíjal potenciál dieťaťa. Počas lekcie sa trénuje pozornosť, slovná zásoba, jemná motorika a hrubá motorika formou hry (viac sa dočítate na ich webe). Múdre hranie je momentálne Arturkova najobľúbenejšia aktivita.